Warsztaty archeologiczne

26 września dzieci z grupy III i IV uczestniczyły w zajęciach warsztatowych na Wydziale archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Dzięki wsparciu funduszu Rady Rodziców, obie grupy mogły przejechać trasę w obie strony w wygodnym autokarze, co przy nieprzychylnych warunkach pogodowych nie było bez znaczenia. Dziękujemy rodzicom za wsparcie!

Zajęcia były wyjątkowo ciekawe i bardzo atrakcyjne dla dzieci. Pierwsza ich cześć, bardziej teoretyczna zawierała elementy wykładu z prezentacją multimedialną a także pokazem wielu interesujących eksponatów należących do pierwszych ludzi. Dowiedzieliśmy się, że ślady najstarszego człowieka, w tej części Europy znaleziono na terenie obecnego Wrocławia, w okolicy ulicy Hallera, przy pracach remontowych przed I Wojną Światową. Można więc, powiedzieć że mieszkamy na terenach najwcześniej zamieszkanych przez Europejczyków.

Druga część spotkania z młodymi archeologami, była ( szczególnie dla chłopców) wyjątkowa. W plenerze, w specjalnie przygotowanym namiocie i na łące, dzieci mogły samodzielnie wypróbować jak żyli ludzie tysiące lat temu. Malowały, lepiły z gliny, grały na instrumentach, poznały smaki i kuchnię ludzi żyjących w Paleolicie. Dzieci, przy pomocy studentów próbowały też strzelać z łuku , rzucać dzidą i używając replik narzędzi pierwotnych wykonać strzały. Byliśmy bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.