Jak dbać o ząbki dziecka

Od momentu wyrośnięcia pierwszych ząbków, już powinniśmy o nie dbać. To nic trudnego. Wystarczy odrobina konsekwencji.

Największym wrogiem dziecięcych zębów jest cukier, choć same dzieciaki najchętniej zajadałyby się łakociami. Nalegamy jednak, aby ograniczać słodycze.

Profilaktyka próchnicy u dzieci opiera się na czterech filarach:

  • właściwe odżywianie;
  • higiena jamy ustnej;
  • dostarczanie fluorków;
  • regularne kontrole u dentysty.

Właściwe odżywianie

W diecie naszych milusińskich powinny się znajdować przetwory mleczne, mięso, ryby, owoce i warzywa. Starajmy się unikać słodyczy, lepkich, kwaśnych potraw oraz napojów zawierających cukier. Do picia najlepiej podawać wodę niegazowaną i gorzką herbatę. Po wypiciu soków owocowych lub zjedzeniu owoców powinno się przynajmniej wypłukać usta wodą, a najlepiej umyć zęby.

Ogólna zasada brzmi: jak najmniej cukru. Dobrze, aby słodycze nie były ogólnie dostępne dla dzieci. Trzeba je schować w szafce i dawać przy szczególnych okazjach. Absolutnie nie wolno dawać słodyczy wieczorem, po umyciu zębów. U dzieci karmionych butelką ze słodzonymi pokarmami, zwłaszcza w nocy, może się rozwinąć tzw. próchnica butelkowa, która w szybkim tempie prowadzi do utraty zębów.

Jak najwcześniej powinno się rozpocząć karmienie łyżeczką. Między posiłkami trzeba zachować przerwy.

Uwaga! Nie należy rozdrabniać pokarmów. Gryzienie wpływa korzystnie na rozwój uzębienia oraz kości i mięśni twarzy. Twarda konsystencja pokarmów ułatwia też samooczyszczanie zębów.

Higiena jamy ustnej

Pojawienie się pierwszego ząbka jest sygnałem, aby szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej maleństwa. Jak? Po posiłkach usuwamy resztki pokarmu zwilżonym gazikiem. Można też zacząć stosować miękką, małą szczoteczkę. Dostępne są szczoteczki gryzaczki lub nakładane na palec mamy. Od szóstego miesiąca życia można nakładać maleńką porcję odpowiedniej pasty dla dzieci.

Uwaga!
W wieku przedszkolnym dzieci powinny myć zęby dwa razy dziennie, stosując pastę z fluorem. Oczywiście, rodzice powinni nadzorować i pomagać w prawidłowym szczotkowaniu. Myjemy niedługo, bo dwie, trzy minuty. Zaczynamy od powierzchni żujących. Poruszamy szczoteczką poziomo tam i z powrotem – po pięć razy po szczęce i żuchwie. Potem powierzchnie zewnętrzne. Szczękę i żuchwę zwieramy i, rozpoczynając od ostatniego zęba, ruchami okrężnymi myjemy zęby. Jeszcze powierzchnie wewnętrzne. Trzeba szeroko otworzyć usta i stosować ruchy wymiatające (od dziąsła do zęba). Prawda, że to nic trudnego?

W wieku szkolnym dzieci myją zęby wyłącznie metodą wymiatania (zarówno powierzchnie zewnętrzne, jak i wewnętrzne, oddzielnie szczękę i żuchwę). Do wieku ośmiu lat rodzice powinni sami powtórnie wyczyścić zęby dziecku. Jak często wymieniać szczoteczki? Mniej więcej co miesiąc. Można również używać szczoteczek elektrycznych.

Fluoryzacja

Fluorki wchłaniają się w zęby i sprawiają, że stają się one bardziej odporne na działanie kwasu wytwarzanego przez bakterie. Fluor obecny jest prawie we wszystkich pastach do zębów.

Należy stosować pasty odpowiednie do wieku.

  • Dla małych dzieci do drugiego roku życia zawartość fluorków wynosi 500 ppm.
  • Od drugiego roku życia wynosi 1000–1500 ppm.

Kontrole u lekarza dentysty

Bardzo ważny element profilaktyki to regularne wizyty u dentysty. Lekarz może przeprowadzić profesjonalne czyszczenie lub dostrzec małe ubytki i wypełni je, zanim zabieg będzie bolesny.