Powrót do przedszkola

Czas wakacji kojarzy się zazwyczaj z ruchem na świeżym powietrzu i słońcem, które są w takim samym stopniu niezbędne dla prawidłowego rozwoju i zdrowia dziecka, jak sen, odpowiednie odżywianie i higiena. Czynniki te są nieodzowne dla wykształcenia się i dojrzewania zdolności adaptacyjnych do środowiska zewnętrznego. Wyjazdy wakacyjne stymulują dojrzewanie mechanizmów przystosowawczych do aklimatyzowania się dzieci do zmiennych warunków atmosferycznych i środowiskowych, co sprzyja hartowaniu organizmu dziecka oraz dostarcza bodźców rozwojowych. Działanie stymulujące klimatu górskiego czy nadmorskiego, pobyt na działce na świeżym powietrzu, wakacje w czystym środowisku wiejskim, zaprocentują wzmocnieniem organizmu dziecka w walce z ewentualnymi infekcjami. Dziecko hartowane buduje odporność nieswoistą, jest zdrowsze i lepiej znosi choroby, na które jest narażone szczególnie w wieku przedszkolnym.

Powrót do przedszkola po radosnych, swobodnych, bez codziennego reżimu wakacjach, może stanowić problem ponownej adaptacji dziecka do codziennych obowiązków i zmiany rytmu funkcjonowania.

Zanim więc nadejdzie koniec odpoczynku, warto potrenować rytm rannego wstawania i przestrzeganie systematycznego planu dnia dziecka, po to aby nagła zmiana trybu życia nie powodowała negatywnych stanów emocjonalnych i niechęci do powrotu do przedszkola.

Rozstanie z rodzicami, dziadkami czy kochanymi opiekunami również nie jest łatwe dla dziecka. Warto przypomnieć dziecku miłe chwile spędzone w przedszkolu przed wakacjami, ulubioną panią, kolegów i koleżanki podczas oglądania zdjęć lub filmu z uroczystości przedszkolnych, by wzbudzić w dziecku wspomnienia, tęsknotę i chęć powrotu do grupy rówieśników. Podobne znaczenie będzie miał spacer w okolicy przedszkola lub krótka wizyta w przedszkolu i obejrzenie nowych zabawek czy huśtawek na placu zabaw. Przygotowanie dziecka do powrotu do przedszkola oszczędzi rodzicom przykrych reakcji dziecka na rozstanie. Wiek przedszkolny w rozwoju dziecka cechuje głęboka wrażliwość na różne stresujące sytuacje i przeżycia emocjonalne. Jest to okres negacji i trudnego do przezwyciężenia uporu, w którym dziecko uparcie przeciwstawia się różnym poleceniom, nakazom i zakazom dorosłych. Przygotowanie do powrotu do przedszkola oszczędzi dziecku frustracji i stresu, pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie w społeczności przedszkolnej i prawidłowe relacje z rówieśnikami. Rodzicom zaś pozwoli na spokojny powrót do obowiązków w pracy.