Mini Poradnik

We wrześniu powitamy nowych przedszkolaków. Dla wszystkich maluchów będzie to sprawdzian odwagi i samodzielności,  a jak nasze doświadczenie pokazuje, bywają z tym kłopoty. Dlatego zamieszczamy kilka cennych rad dla rodziców jak pomóc swojemu dziecku przygotować się na nowe doświadczenie.  Zachęcamy do realizowania poniższych zaleceń,  wierzymy, że ułatwią one start dziecka w przedszkolu. Pamiętajcie: samodzielny trzylatek to zadowolony trzylatek, Dlaczego? Bo nie ma problemów z najprostszymi czynnościami. Jak pomóc w trudności :

Samodzielne jedzenie

Tak naprawdę mają z nim problemy wyłącznie te trzylatki, których rodzice stale w tym wyręczają:)

  • Przestańcie dziecko karmić, a zobaczycie, że całkiem dobrze posługuje się łyżką i widelcem.
  • To prawda, że gdy dziecku pozwoli się na samodzielność przy stole, nie zawsze wszystko zjada.

Ale nie musi! Pediatrzy i psycholodzy podkreślają, że dziecko samo najlepiej wie, ile powinno zjeść, by zaspokoić głód, i kiedy czuje się najedzone. I warto mu w tej sprawie zaufać. To ważne, aby potrafiło rozpoznawać swoje potrzeby i odczytywać sygnały swojego ciała.

Mycie rąk

Większość dzieci w tym wieku świetnie sobie z tym radzi. Jeśli wasz maluch ma jeszcze z tym kłopot, najwyższy czas na małe korepetycje.

Pokażcie, jak się odkręca kran. Wyjaśnijcie dziecku, że kolor niebieski oznacza zimną wodę, a czerwony gorącą. Podpowiadajcie kolejność czynności (najpierw moczymy rączki, potem mydlimy, następnie płuczemy, a na końcu wycieramy).

I koniecznie nauczcie też malucha, by zakręcał kran.

Wycieranie nosa

Ta umiejętność na pewno szybko się przyda. Katar bowiem jest dość powszechną przypadłością przedszkolaków.

Najlepiej zacząć naukę, gdy maluch nie ma kataru. Na początek pobawcie się w dmuchanie piórka. Połóżcie je na stole i powiedzcie dziecku, by je zdmuchnęło. Prawdopodobnie zrobi to bez trudu. Dajcie mu wtedy trudniejsze zadanie: piórko trzeba zdmuchnąć, nie otwierając ust. Gdy spróbuje, zorientuje się, że powietrze można wydmuchiwać także nosem. Udało się? To teraz dmuchamy w chusteczkę.

 

Ubieranie się

Trzylatek jest w stanie ubrać się zupełnie sam, pod warunkiem że ułatwimy mu zadanie, kupując odpowiednie ubrania i buty. I pozwolimy mu zawczasu trochę poćwiczyć. Przejrzyjcie garderobę malucha. Najlepsze ubrania dla początkującego przedszkolaka to takie, które łatwo założyć. Żadnych guzików, pasków, ciasnych dekoltów, sznurowadeł. Spodnie i spódnice w gumkę, bluzy zapinane na suwaki, bluzki zakładane przez głowę , raczej z krótkimi rękawami (w większości przedszkoli przez cały rok jest gorąco) i koniecznie z mocno rozciągliwym dekoltem, buty na rzepy lub gumki ściągane stoperami.

Pochwała samodzielności:

Zwracajcie uwagę na to, co dziecko robi dobrze, a nie na to, co mu nie wychodzi. Gdy uda mu się wreszcie założyć oporne buty, powiedzcie: „Świetnie! Założyłeś je całkiem sam. Jesteśmy z ciebie dumni”.

Okazujcie, że w nie wierzycie. Gdy ma ochotę się poddać, powiedzcie: „Jestem pewna/­y, że

ci się uda”, a dodacie mu skrzydeł. Bądźcie cierpliwi!

Kilka wskazówek

• Właściwa kolejność. Podpowiadaj: najpierw majtki, potem bluzka, spodnie, sandały na końcu.

• Gdzie przód, a gdzie tył. Pokazuj: „metka z tyłu”, „kieszenie z przodu, „obrazek na brzuchu”.

• Prawy, czy lewy. By ułatwić maluchowi zorientowanie się, który but ma założyć na prawą, a który na lewą nogę, narysuj wewnątrz butów wyraźne litery „P” i „L”.

Co przedszkolak potrafi?

Pedagodzy podkreślają, że przedszkolak powinien umieć:

• mówić tak, żeby inni go zrozumieli;

• poprosić o coś, zapytać, ale także odmówić;

• bawić się, kiedy obok jest drugie dziecko;

• samodzielnie jeść, ubierać się, korzystać z toalety, myć ręce, wycierać nos.

Mamy nadzieję, że nasz mini poradnik ułatwi rodzicom i dzieciom odnaleźć się szybko w nowej sytuacji. Dla Nas to także bardzo ważny dzień w roku, dlatego niecierpliwie czekamy na naszych najmłodszych podopiecznych:)

Już odliczamy dni do przybycia nowych przedszkolaków!

baw1