Lekcja 5

CHANDELEUR czyli ŚWIĘTO NALEŚNIKA

1

Drugiego lutego, czyli 40 dni po Bożym Narodzeniu obchodzone jest we Francji święto Chandeleur, w Polsce znane jako Ofiarowanie Pańskie lub Święto Matki Boskiej Gromnicznej. Z tej okazji Francuzi wyciągają swoje specjalne płaskie patelnie (la poêle à crêpes) lub magiczne urządzenie zwane la crêpière i  zabierają się do pieczenia naleśników (les crêpes).

patelnia              la poêle à crepes                                                                                                                 naleznik               la crêpière

 

 

Nazwa chandeleur pochodzi od słowa la chandelle – świeca.  Wszystko zaczęło się od chrześcijańskiej tradycji zapalania świec w celu upamiętnienia ofiarowania Jezusa w Świątyni. Po ceremonii wierni zabierali świece do domów w nadziei, że ochronią ich przed złymi duchami i uderzeniem pioruna w trakcie burzy.

Następnie pojawił się  wśród chłopów zwyczaj pieczenia naleśników.

Zgodnie z nim, piekli oni pierwszego naleśnika wyłącznie za pomocą  prawej ręki, trzymając cały czas złotą monetę w lewej. Następnie owijali monetę w naleśnika i szli na procesję. Po powrocie chowali to wszystko  na szafę, z której zbierali resztki naleśnika i monetę z poprzedniego roku, którą następnie oddawali pierwszemu napotkanemu żebrakowi. Miało to zapewnić rodzinie dobrobyt przez cały najbliższy rok.

Obecnie to oczywiście jedynie dobra okazja do spotkania się z rodziną lub przyjaciółmi.

Bonne chandeleur à tous!

CHANSON- PIOSENKA

 

Quand on fait des crêpes

Quand on fait des crêpes

Quand on fait des crêpes chez nous

Ma mère vous invite

Quand on fait des crêpes chez nous

Elle vous invite tous!

Une pour toi, une pour moi,

Une pour mon p’tit frère François

Une pour toi, une pour moi,

Une pour tous les trois !

https://www.youtube.com/watch?v=-F3abNMP8Fs&list=PLCF973B3E6363954F&index=67